Ballina Lajme Studentja po mbante një pushkë në diplomim..

Studentja po mbante një pushkë në diplomim..

69
0
SHPËRNDAJE

Ajo po mbante një pushkë në diplomim Një grua që hodhi një pushkë mbi supet e saj për fotografitë e saj të diplomimit në SHBA ka shkaktuar një debat të ashpër mbi lirinë personale, protestat e studentëve dhe privilegjin.

Kaitlin Bennett u diplomua në Universitetin Shtetëror të Kentit në Ohajo në drejtimin e biologjisë.

Ditën tjetër, 22-vjeçarja u kthye në kampus me një pushkë gjysmë-automatike AR-10 të varur në shpinë dhe u paraqit për fotografi duke mbajtur një kapele diplomimi me fjalët “Eja dhe marrni”.

Bennett, i cili më vonë i ka postuar fotografitë në Twitter, thotë se po protestonte kundër një politike universitare që ndalonte studentët, profesorët dhe punonjësit që të mbanin “armë vdekjeprurëse” në kampus – por lejon “mysafirët” t’i posedojnë ato në baza shkollore (por jo në ndërtesa ).

“Tani që unë u diplomova nga @KentState, më në fund mund të armatosem në kampus. Unë duhet të kisha qenë në gjendje ta bëja këtë si një studente – veçanërisht pasi që 4 studentë të paarmatosur u qëlluan dhe u vranë nga qeveria në këtë kampus”, ka shkruar ajo në Twitter.

Kjo “protestë” e saj krijoi më shumë se 4,800 reagime dhe 19,000 pëlqime, duke shkaktuar një vorbull publiciteti – si pozitiv dhe negativ./21Media

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here